Rezygnacja z OC i AC samochodu

Nie zawsze jesteś zadowolony z usług, świadczonych przez firmę, z którą podpisałeś umowę. Jeśli chodzi o niezadowolenie z OC czy AC lub chęć zmiany pakietu na bardziej korzystny, pojawia się opcja wypowiedzenia umowy. Ale czy wypowiedzenie jest w ogóle możliwe przed upływem roku? Kiedy nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, a kiedy może powodować problemy? Wyjaśniamy!

Kiedy możesz chcieć wypowiedzieć umowę?

Wspomniane wyżej okoliczności, tj. niezadowolenie z aktualnego ubezpieczyciela czy chęć zaoszczędzenia pieniędzy to nie jedyne powody, dla których kierowcy dokonują zmian polisy. Znacznie częściej dochodzi do tego wtedy, gdy kupujemy nowe auto i jest ono już ubezpieczone przez poprzedniego właściciela. Nie masz obowiązku kontynuowania tej polisy, możesz zmienić ją na inną, zwłaszcza gdy znajdziesz tańsze OC – np. korzystając z porównywarki cen Porówneo.

Czy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC? Podstawa prawna

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć inne regulacje dotyczące terminów i powodów wypowiadania umów. Dlatego też zawsze warto zapoznać się z posiadaną umową oraz warunkami wypowiedzenie. Ogólnie Twoje prawo do rezygnacji z usług definiuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także zapisy umieszczone w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych czy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu umowy?

Aby wniosek o wypowiedzenie umowy został pozytywnie rozpatrzony przez ubezpieczyciela, skup się na poprawnym uzupełnieniu go. Umieść w dokumencie najważniejsze informacje – na gotowym druku lub wypisz odręcznie:

  • jakiej umowy dotyczy wypowiedzenie – numer umowy/polisy, miejsce, data,

  • swoje dane osobowe – imię, nazwisko, seria i numer dowodu osobistego, PESEL,

  • jakiego pojazdu dotyczy zgłoszenie – model, marka, numer rejestracyjny.

Czy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC

Możesz też powołać się na podstawę prawną i umieścić jej fragmentaryczny zapis na samym dole lub zacytować: „Na podstawie przysługującego mi prawa do wypowiedzenia umowy polisy ubezpieczeniowej [ustawa/akapit/zapis] wypowiadam umowę OC numer….”. Wypowiedzenie prześlij online lub pocztą tradycyjną, ale koniecznie z potwierdzeniem odbioru.

Brak chęci kontynuowania polisy

Umowa ubezpieczenia jest zawierana standardowo na rok, a po tym czasie może być automatycznie odnowiona. Nie chcesz tego? Nie spóźnij się ze złożeniem wypowiedzenia, najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy (zgodnie z art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ