Przekaźnik pompy paliwa pełni bardzo ważną funkcję w samochodzie. Choć jest to część, która rzadko ulega awarii, kiedy już do niej dojdzie, jazda autem staje się niemożliwa. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są oznaki nieprawidłowego działania przekaźnika pompy paliwa. Objawy te są dość charakterystyczne i trudno pomylić je z jakimikolwiek innymi.
Awaria przekaźnika pompy paliwa – jak do niej dochodzi?
Przekaźnik pompy paliwa wytwarza energię elektryczną, z której korzysta pompa paliwa. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie paliwa do silnika. W przypadku awarii tego mechanizmu możemy spotkać się z charakterystycznymi objawami. Jednym z nich jest sytuacja, w której świeca zapłonowa generuje wyraźną iskrę zapłonową, ale silnik nie odpala. Wtedy właśnie przekaźnik pompy paliwa jest najprawdopodobniej zepsuty. W takim przypadku wystarczy wymienić ten element.
Jego awarię można poznać po dość charakterystycznych objawach związanych bezpośrednio z pracą silnika. Przed przejściem do ich omówienia, warto poznać schemat pracy tej części samochodu. Mechanizm działania przekaźnika pompy paliwa nie jest szczególnie skomplikowany. Urządzenie włącza się po uruchomieniu zapłonu. W tym momencie aktywowana zostaje cewka magnetyczna, która pozwala na zamknięcie obwodu między przekaźnikiem a zaciskiem mechanizmu sterującego. Właśnie wtedy następuje wytworzenie energii elektrycznej. Dzięki niej możliwe jest uruchomienie pompy paliwa, a co za tym idzie – sprawna praca silnika.
Uszkodzony przekaźnik pompy paliwa – objawy
Istnieje kilka przesłanek świadczących o tym, że źródłem kłopotów z silnikiem może być właśnie zepsuty przekaźnik pompy paliwa. Objawy dotyczą przede wszystkim dźwięków wydawanych przez samochód. W ten sposób najłatwiej można zaobserwować problem. Alarmującym objawem jest z pewnością sytuacja, w której silnik „kręci”, ale niemożliwe jest jego uruchomienie. W tym przypadku silnik zaczyna rozruch, ale ze względu na brak pompowanego paliwa, niemożliwa staje się normalna praca.
W niektórych przypadkach pojazd może uruchamiać się mimo zepsutego przekaźnika pompy paliwa, jednak ze znacznym opóźnieniem. W takiej sytuacji możemy najpierw nie powiązać tego z objawami zepsutego przekaźnika pompy paliwa. Jednak gdy pojawia się kolejna oznaka – spadek mocy silnika w czasie jazdy, możemy być już tego prawie pewni.
Jakie jeszcze wyróżnia się objawy uszkodzonego przekaźnika pompy paliwa?
Warto zwrócić uwagę również na brak dźwięku pracy pompy paliwa. Jeśli nie da się usłyszeć charakterystycznych szumów, prawdopodobnie przekaźnik został uszkodzony. W takim przypadku wiele osób mylnie uważa, że za awarią stoi uszkodzenie samej pompy paliwa, tymczasem przyczyną usterki może być jedynie jej przekaźnik.
Podobnie jak w przypadku innych awarii, najpierw należy wykluczyć możliwe powody uszkodzenia, takie jak wcześniej wspomniana usterka świecy zapłonowej. W tym celu należy wykręcić ją, a następnie w bezpieczny sposób sprawdzić, czy generuje ona iskrę zapłonową. Jeśli tak się dzieje, najbardziej prawdopodobnym powodem awarii będzie uszkodzony przekaźnik pompy paliwa. W takim przypadku można szybko przystąpić do usunięcia tej usterki. Jeśli podejrzewamy, że źródłem awarii jest właśnie przekaźniki, warto wiedzieć jak sprawdzić przekaźnik pompy paliwa.
Jak sprawdzić przekaźnik pompy paliwa? Jak go naprawić?
Aby sprawdzić przekaźnik pompy paliwa, należy znaleźć skrzynkę bezpieczników, która najczęściej znajduje się pod maską auta. Następnie należy zweryfikować, czy bezpiecznik przypisany do działania pompy paliwa nie został przepalony.
Przekaźnik pompy paliwa można łatwo zdemontować i ocenić jego stan. Może okazać się, że jego awaria nie jest poważna i została spowodowana jedynie przez zanieczyszczenia. Jednak przyczyny mogą być też poważniejsze np. przepalenie się albo korozja. W przypadku awarii przekaźnika pompy paliwa najczęściej konieczna jest jego wymiana. Nie jest to proces skomplikowany. Warto regularnie sprawdzać jego stan, a nawet jeśli przez wiele lat działał bez zarzutów, co jakiś czas warto wymienić tę część na nową. Przekaźnik pompy paliwa nie jest drogi, a jego sprawność zapewnia bezpieczeństwo i prawidłowe działanie silnika. Z tego względu warto zadbać o jego sprawność i zwracać uwagę na charakterystyczne objawy, mogące sugerować zaistnienie usterki.