Osłony przeciwolśnieniowe stosowane są głównie na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Montuje się je na barierach sprężystych w celu zapobiegania oślepianiu kierowców na przeciwnym pasie ruchu. Osłony umożliwiają szybką, a jednocześnie bezpieczną jazdę nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Wielu kierowców niejednokrotnie znalazło się w sytuacji, w której światła jadącego z przeciwka pojazdu padały na szybę, zasłaniając widoczność drogi. Jest to bardzo niebezpieczne i może przyczynić się do wypadków oraz kolizji. W celu uniknięcia takich zdarzeń montowane są zielone osłony przeciwolśnieniowe, których głównym zadaniem jest ochrona kierowców przed oślepieniem przez pojazdy, będące na przeciwnym pasie ruchu.

Dobrze zamontowane osłony przeciwolśnieniowe powinny:

  • przeciwdziałać oślepieniu na wysokości 0,1 m od powierzchni jezdni
  • zapewnić osłonę na pełnym odcinku drogi, zagrożonym oślepieniem

Osłony nie powinny:

  • ograniczać widoczności na drodze
  • naruszać porządku ruchu na drodze
  • powodować zagrożenia w ruchu drogowym

Odpowiednie zamontowanie osłon przeciwolśnieniowych jest bardzo ważne, ponieważ ich złe usytuowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Produkty zaleca się umieszczać przede wszystkim w miejscach szczególnie zagrożonym olśnieniem, najczęściej na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu między jezdniami o przeciwnym kierunku ruchu.

Warunki umieszczania osłon przeciwolśnieniowych na drogach ustalone zostały odgórnie i są uregulowane specjalnymi przepisami. Osłony pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach często uczęszczanych, na których pojazdy poruszają się z dużą prędkością.

Osłony przeciwolśnieniowe wykonywane są w kolorze zielonym z odpornego na wiele czynników zewnętrznych polietylenu. To dzięki tym elementom drogowym kierowcy mogą czuć się bezpieczniej podczas jazdy na drogach szybkiego ruchu. Oślepienie jest bardzo niebezpieczne, a nocą oraz podczas pochmurnej pogody zdarza się bardzo często. Osłony pomagają zapobiegać  olśnieniu podczas jazdy, dzięki czemu nie dochodzi do wielu kolizji.

Te i inne Urządzenia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego znajdziesz na stronie producenta – firmy Tioman z Ostaszewa: www.tioman.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ