Sprzęgło jest bardzo ważnym elementem w samochodach osobowych dzięki któremu samochód może jechać. W sytuacji gdy ulegnie całkowitemu uszkodzeniu niemożliwe będzie rozpoczęcie jazdy. Sprzęgło samochodowe a właściwie tarcza sprzęgła odgrywa duże znaczenie w układzie przeniesienia napędu. Bez niej niemożliwe byłoby ruszenie z miejsca. To jak sprawdzić kiedy sprzęgło kwalifikuje się do wymiany jest kluczem do dalszej jazdy samochodu.

Kiedy wymienić sprzęgło w samochodzie?

W dużym stopniu informuje o tym wskazówka obrotomierza na której to wyszczególnione jest ile obrotów generuje silnik podczas jazdy. Jeśli sprzęgło jest uszkodzone podczas naciskania na pedał gazu obroty silnika wzrastać będą przy czym prędkość samochodu niekoniecznie. W niczym nie pomoże wtedy dodawanie gazu, gdyż wbity bieg zdaje się ślizgać po tarczy sprzęgła nie zwiększając w dużej mierze prędkości a jedynie powoduje wzrost obrotów.

Gdy samochód nie nabiera właściwych prędkości podczas jazdy na biegu piątym i czwartym jest to sygnał, że albo należy wymienić tarcze sprzęgła albo ograniczyć jazdę samochodem przy czym zmienić sposób prowadzenia pojazdu- wciskając sprzęgło do końca oraz wykonywaniem energicznych oraz zdecydowanych ruchów drążkiem zmiany biegów.

Aby uniknąć konieczności wymiany sprzegła należy kontrolować podczas jazdy wskazówkę obrotów silnika. Stwardniały pedał gazu, który trzeba mocno dociskać jest objawem źle prowadzonego pojazdu i sygnałem, że wkrótce sprzęgło ulegnie zniszczeniu. Wydobywający się szmer przy wciśnięciu sprzęgła oraz szarpanie podczas próby ruszenia stanowi podstawę aby spodziewać się wkrótce wizyty u mechanika samochodowego. Również trudność z wbiciem pierwszego i drugiego biegu spowodowane będą zużyciem sprzęgła. Biegi w sprawnym samochodzie powinny być wbijane bezoporowo oraz gładko.

Dobrym sposobem na sprawdzenie czy sprzęgło kwalifikuje się do wymiany jest prosty manewr. Polega on na wbiciu piątego biegu i próby ruszenia do przodu. W ten sposób można określić czy dalsza jazda samochodem jest wskazana. Jeśli sprzęgło jest sprawne samochód powinien zareagować zgaszeniem silnika. Jeśli sprzęgło jest spalone samochód będzie w stanie ruszyć z piątegu biegu.
Nie nalezy dopuścić do sytuacji w której to sprzęgło nie będzie w stanie prawidłowo pracować, ponieważ może to spowodować gwałtowne zatrzymanie samochodu w miejscu bez możliwości dalszej jazdy. Aby tego uniknąć należy przede wszystkim odpowiednio jeździć używając głowy, bo w przeciwnym razie koszt wymiany sprzęgła może okazać się bardzo duży.
 

[Głosów:7    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ