Jak dobrze wybrać klocki do Forda Mondeo?

0
9854

Jesteś posiadaczem Forda Mondeo i stoisz przed koniecznością wymiany klocków hamulcowych? Sprawdź, co musisz wiedzieć by wybrać dobry produkt i zapewnić sobie bezpieczne hamowanie.

W praktyce, przy wymianie klocków hamulcowych, użytkownicy Forda Mondeo, niezależnie o której jego generacji mowa, muszą mieć na uwadze te same kwestie, co posiadacze pozostałych modeli samochodów. Co to za kwestie? Czy trzeba kupować dokładnie takie same klocki jak oferuje producent, albo ewentualnie inny produkt jednej z renomowanych firm? Gdzie warto zaopatrzyć się w komponenty układu hamulcowego?

Cicha praca i wolne zużycie

W ramach jednego z podziałów klocków hamulcowych, wyróżniamy „klocki miękkie” oraz „klocki twarde”. Specyfika budowy tych pierwszych sprawia, że w chwili docisku pary tarcza-klocek pracują one bardzo cicho; niestety z drugiej strony ulegają one szybkiemu zużyciu. W przypadku odmiany twardej jest dokładnie odwrotnie, tzn. mamy do czynienia ze słabym pochłanianiem drgań i tym samym głośną pracą, ale zarazem długą żywotnością produktu. Dobierając klocki do auta o standardowych zastosowaniach, powinniśmy wybrać rozwiązanie, w przypadku którego producenci wypośrodkowali te właściwości. Inaczej mówiąc, klocki powinny być możliwie jak najbardziej wytrzymałe i jednocześnie cicho pracować.

Dobra praca w różnych temperaturach

Dla nas jako kierowców najważniejsze jest to, aby klocki hamulcowe skutecznie pracowały w różnych warunkach i w różnych temperaturach. Szczególnie istotne jest radzenie sobie z wysokimi temperaturami, które mogą powodować tzw. zjawisko fadingu, czyli zaniku siły hamowania. Polega ono na tym, że na styku klocka i tarczy powstaje swego rodzaju poduszka powietrzna, co w konsekwencji prowadzi do spadku wartości współczynnika tarcia i spadku skuteczności hamowania. Takie zjawisko pojawia się z reguły w przypadku okładzin ciernych niskiej jakości; w nich też często dochodzi do zmiany struktury materiału.

Klocki hamulcowe dla Forda Mondeo – oryginalne czy zamienniki?

W przypadku Forda Mondeo nie musimy kupować ani klocków oferowanych przez producenta, ani najdroższych produktów renomowanych firm. Klocki to części eksploatacyjne, która zużywają się po przejechaniu określonej liczby kilometrów – nie ma zatem sensu zaopatrywać się w ich najdroższy komplet. Szukajmy więc wysoko skutecznych rozwiązań, których stosunek jakości do ceny będzie dla nas najbardziej korzystny. Znajdziemy je między innymi w firmie Magmar car, która specjalizuje się w dostarczaniu części samochodowych do pojazdów marki Ford. Oferowane przez nią klocki dostępne są na stronach: https://mccar.pl/1238-hamulce-przod-ford-mondeo-mk4-2007-2014 oraz https://mccar.pl/645-uklad-hamulcowy-ford-mondeo-mk4-2007-2014.

[Głosów:16    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ