Ile kosztuje AC? Liczba czynników, które kształtują cenę autocasco, jest tak duża, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Żeby dowiedzieć się, na jakie wydatki musisz się przygotować i od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie AC, zapoznaj się z treścią artykułu.

Od czego zależy cena AC

Czynniki kształtujące cenę autocasco można podzielić na trzy grupy, które dotyczą:

  • właściciela pojazdu;

  • warunków polisy;

  • danych technicznych pojazdu.

Jeśli chodzi o osobę właściciela, kluczowa jest historia ubezpieczeniowa. Im dłuższy staż za kółkiem bez szkód na koncie i odszkodowań wypłaconych z polisy, tym mniej ona kosztuje. Przykładowo, jeśli w ciągu kilku ostatnich lat otrzymałeś z AC odszkodowanie za skradzione auto, możesz mieć pewność, że składka będzie wysoka. Siłą rzeczy liczy się również wiek – młodsi kierowcy płacą o wiele więcej za autocasco niż starsi. Znaczenie mają także takie czynniki jak posiadane zniżki ubezpieczeniowe, stan cywilny, liczba dzieci, miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód.

Niezwykle istotną kwestią dla wysokości składki AC są warunki polisy. Jak można się domyślać, im szersze zabezpieczenia i im wyższa suma ubezpieczenia, tym więcej kosztuje autocasco. Najdroższe są oferty typu all risks, które obejmują wszelkie ryzyka i zawierają wyłącznie kilka najbardziej elementarnych wyłączęń. Ponadto więcej trzeba zapłacić za AC obowiązujące zagranicą. Dodatkowe koszty powoduje też doposażenie ubezpieczenia w ochronę assistance. Kolejne ważne czynniki wpływające na cenę polisy to wysokość wkładu własnego i wybrany wariant rozliczenia szkody.

Ile zapłacisz za AC

Cena AC w dużym stopniu zależy od ubezpieczanego pojazdu. Istotną rolę w tym kontekście odgrywa „popularność” danego modelu wśród złodziei – właściciele „chodliwych” aut, które często stają się celem kradzieży, muszą przygotować się na wyższe składki. Zasadniczo droższe autocasco obowiązuje przy starszych samochodach, a na najkorzystniejsze warunki mogą liczyć właściciele nowych aut. Oczywiście znaczenie mają także pojemność silnika, marka, a nawet kolor pojazdu. Dla ceny AC nie jest natomiast ważne to, czy ubezpieczasz samochód sprowadzony z zagranicy, czy kupiony w Polsce.

Tyle teorii – ile w praktyce trzeba zapłacić za autocasco? Jak pokazują statystyki, średnia cena tego ubezpieczenia w Polsce wynosi ok. 1050 zł. Choć daje ona pewne wyobrażenie o obowiązujących stawkach, to nie należy się nią kierować, bo wyliczenie składki AC zawsze jest indywidualne dla każdego kierowcy, a ceny różnią się w zależności od wielu czynników, które opisaliśmy powyżej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ