Na rynku akcesoriów motoryzacyjnych znajdziemy dwa podstawowe typy wycieraczek samochodowych. Są to wycieraczki przegubowe, typu klasycznego, powszechnie stosowane jeszcze kilka-kilkanaście lat temu oraz wycieraczki płaskie (bezprzegubowe), które pozbawione są niezwykle charakterystycznego stelażu z przegubem. Jakie są różnice pomiędzy tymi wycieraczkami? Czy różnią się one od siebie jedynie konstrukcją? Kiedy warto sięgać po wycieraczki przegubowe, a kiedy wybrać wycieraczki płaskie?

Cechy charakterystyczne wycieraczek przegubowych i płaskich.

Wycieraczki przegubowe wyposażone są w specjalny stelaż z ruchomym przegubem, który gwarantuje równomierne dociśnięcie pióra wycieraczki do powierzchni szyby. Decydując się na zakup takiej wycieraczki, musimy jedynie znaleźć model o odpowiedniej długości i sposobie mocowania. Większość producentów umieszcza na opakowaniu wycieraczek również dodatkową informację z opisem, do jakich modeli aut będą one pasować. Przykładem mogą być przegubowe wycieraczki Bosch, które kupisz na stronie https://wycieraczkidoszyb.pl/firm-zul-70-Bosch.html. Na każdym opakowaniu takich wycieraczek znajdziesz listę marek i modeli samochodów, dla jakich one powstały. W odróżnieniu od wycieraczek przegubowych, wycieraczki płaskie pozbawione są przegubu, przez co zajmują mniej miejsca i mają bardziej aerodynamiczny kształt. Ze względu na brak przegubu dopasowanie wycieraczek płaskich do konkretnego modelu auta jest jednak nieco trudniejsze. Gdy interesują Cię płaskie wycieraczki Bosch lub inne, markowe wycieraczki płaskie, zamawiasz egzemplarz dedykowany do konkretnego modelu samochodu. Taka wycieraczka musi być dopasowana do krzywizny szyby w konkretnym modelu auta – tylko wtedy jej działanie będzie w pełni efektywne.

Kiedy wycieraczki płaskie, a kiedy klasyczne?

Większość kilkunastoletnich aut standardowo przystosowana jest do montażu wycieraczek przegubowych, o czym oczywiście wiedzą producenci tego typu akcesoriów. W związku z tym, szukając przegubowych wycieraczek Bosch do kilkunastoletniego auta, wciąż bez problemu będziemy mogli je odnaleźć i kupić. Co ciekawe, do wielu starszych modeli aut mogą pasować również najnowsze, płaskie wycieraczki Bosch. Wystarczy sprawdzić, czy producent przewiduje możliwość montażu takich wycieraczek w danym pojeździe. W najnowszych modelach samochodów wycieraczki typu płaskiego instalowane są już standardowo i jeśli chcemy wymienić zużyte wycieraczki na nowe, powinniśmy szukać właśnie ich płaskich, bezprzegubowych wersji. Obecnie płaskie wycieraczki są nieco droższe od wycieraczek przegubowych, ale ta tendencja z czasem zapewne zacznie się zmieniać i ceny obu typów wycieraczek powinny szybko się zrównać.

[Głosów:56    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ