Pielęgnacja komory silnika

Często dbamy o samochód ze względów estetycznych. Zależy nam na tym, by lakier dobrze się prezentował, by wnętrze było komfortowe, ale też przyjemne dla oka. Znacznie rzadziej jednak dbamy o to, co kryje się pod maską. Owszem, wykonujemy standardowe naprawy, ale tylko wtedy, gdy mechanik zasugeruje, że coś jest nie tak. Warto wiedzieć, że autodetailing, czyli kompleksowe czyszczenie i renowacja auta dotyczy również pielęgnacji komory silnika, a nie tylko zabezpieczania lakieru i czyszczenia wnętrza samochodu. Dowiedz się, dlaczego warto dbać o silnik.

Pielęgnacja komory silnika krok po kroku

Pamiętajmy o tym, by tego typu zabiegów nigdy nie zlecać amatorom. Mycie wodą może w prosty sposób uszkodzić silnik, jeśli nie zachowa się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego właśnie najlepiej oddać samochód w ręce profesjonalistów. Dobrze wykonana pielęgnacja komory silnika umożliwia wyczyszczenie komory z błota i brudu zalegającego nawet w trudno dostępnych miejscach. Podczas jazdy różne „resztki”, czyli np. błoto i kurz mogą wpadać pod maskę i zagnieżdżać się w komorach silnika. Z tego względu warto co jakiś czas oddać go na czyszczenie i mieć pewność, że będzie nam dłużej służył.

Jak wygląda pielęgnacja komory silnika? Do wykonania jej trzeba użyć konkretnych środków. Najczęściej są to preparaty czyszcząco-odtłuszczające, które pozwalają na skuteczne pozbycie się smaru oraz zdjęcie resztek brudu. Preparaty docierają nawet do trudno dostępnych miejsc, ponieważ nakłada się je niewielkimi pędzelkami, które z łatwością wnikają w głąb komory. Pędzelki i szczoteczki umożliwiają również dogłębne wyczyszczenie plastików, na których również osadzają się kurz oraz błoto. Przy czyszczeniu plastików często używa się również cleanera.

Zabieg pielęgnacji komory silnika obejmuje również zabezpieczenie podzespołów elektrycznych silnika. Nie trzeba więc obawiać się o to, że silnik zostanie zalany – wszystkie części elektryczne będą dokładnie zabezpieczone przez cały czas trwania zabiegu. Częścią pielęgnacji jest również wycieranie poszczególnych elementów „na sucho”, by mieć pewność, że w silniku nie zostanie żadna woda po czyszczeniu. Ostatnim punktem zabiegu pielęgnacji komory silnika jest zabezpieczenie wszelkich elementów gumowych i plastikowych oraz konserwacja wszystkich elementów.

Kto powinien wykonywać zabieg pielęgnacji komory silnika?

Tak naprawdę każdy kierowca! Warunki atmosferyczne w Polsce nie sprzyjają naszym autom – przez dużą część roku zmagamy się z błotem i śniegiem, co szkodzi silnikowi. Zabiegi pielęgnacji komory silnika warto więc wykonywać zwłaszcza po zimie, by dokładnie oczyścić auto z nadmiaru brudów. Jeśli nie wiesz, jak często oddawać samochód na zabieg, skontaktuj się z fachowcem. Konkretne terminy w dużej mierze są kwestią indywidualną; stan silnika może zależeć np. od tego, jakimi drogami jeździmy na co dzień i przede wszystkim – jak często przemieszczamy się pojazdem z punktu do punktu.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Ecopless – Kosmetyka Samochodowa z Pszczyny.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ