Sprężarka samochodowa to jeden z najważniejszych elementów układu pneumatyczno-hamulcowego. Warto zdawać sobie sprawę, że niekiedy sprężarki ulegają drobnym usterkom lub awariom. W takiej sytuacji należy postawić na wymianę użytkowanej sprężarki lub jej kompleksową regenerację. Dzięki temu wskazany podzespół może odzyskać swoje podstawowe parametry techniczne i właściwości. Najlepiej, jeśli zajmą się tym doświadczeni fachowcy.
Naprawa sprężarek samochodowych – jak przebiega?
Naprawa sprężarek powietrza musi być przemyślana i solidnie udokumentowana. Podzespoły, które poddaje się naprawom powinny przejść szereg testów oraz badań, aby można było je ponownie zamontować we własnym samochodzie. Profesjonalna naprawa sprężarek odbywa się zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, a na samym końcu zainteresowani uzyskują niezbędne certyfikaty jakości.
Jeśli naprawy mają przebiegać na odpowiednio wysokim poziomie, należy skorzystać z najwyższej klasy części zamiennych. Na samym początku fachowcy przystępują jednak do wykonania kilku podstawowych czynności:
- sprawdzenie, czy w sprężarce nie ma żadnych wycieków,
- sprawdzenie temperatury urządzenia (nie powinna być wyższa niż 90 stopni Celsjusza).
Szczególnie ważnym etapem jest sprawdzanie temperatury, ponieważ wartość wyższa od wskazanej (90 stopni) może oznaczać, iż doszło do poważnej awarii systemu chłodzenia.
Naprawa sprężarek samochodowych – o czym jeszcze powinno się pamiętać?
Wymienione wyżej czynności to zaledwie początek przygody ze sprężarkami samochodowymi. Kompleksowa naprawa nie obejdzie się bez przeprowadzenia rzetelnych pomiarów akustycznych. Ponadto należy pamiętać o wykorzystaniu detektora ultradźwiękowego i detektora drgań (te dwa urządzenia również pełnią funkcje pomiarowe). Nie każdy jest w stanie odpowiednio je obsługiwać, dlatego warto bazować w tej sytuacji na doświadczeniu i umiejętnościach wykwalifikowanych specjalistów.
Drobne usterki zostaną wyeliminowane w krótkim czasie i sprężarka samochodowa będzie mogła powrócić na swoje miejsce. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak wymienienie całego podzespołu, co generuje dodatkowe koszty. Nie każdą sprężarkę samochodową będzie dało się uratować.
Realizując prace naprawcze dużą wagę przywiązuje się do wymiany uszkodzonych spoiw, a konkretniej: tłoków, wirników, łożysk i przekładni. Odpowiadają za to przeszkoleni serwisanci, którzy jednocześnie będą w stanie dobrać właściwe rury, zbiorniki i filtry – pod kątem posiadanego modelu sprężarki.