Świece zapłonowe stanowią jeden z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za właściwe działanie silnika benzynowego. Odpowiadają za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, który ma ogromne znaczenie zarówno dla samej jazdy, jak i dla środowiska. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat świec zapłonowych.

Działanie

Działanie świec zapłonowych opiera się na sprężeniu mieszanki paliwowo-powietrznej. Kiedy do niego dochodzi, w komorze spalania między elektrodami świecy przeskakuje iskra powodująca zapłon mieszanki w cylindrze. W ten sposób wyzwala się energia napędzająca samochód w 20-30 %.

Od świec zapłonowych w dużej mierze zależy dobra kondycja silnika, więc jeśli dojdzie do ich zużycia, jednostka napędowa może pracować nierówno i spalać o wiele więcej paliwa. Może nawet w ogóle nie dać się jej odpalić – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę POLAMEL.

Warto wiedzieć, że świece podczas pracy są wielokrotnie narażone na duże przeciążenia, dlatego muszą być wytrzymałe, dobrze zaizolowane, odporne na wysokie napięcie, różnice temperatur i gwałtowne zmiany ciśnień w cylindrze. Ponadto, muszą doskonale oddawać ciepło, aby się nie przepalały.

Istota wymiany świec

W teorii świece zapłonowe są długowieczne. Szczególnie, jeśli chodzi o te w nowoczesnych pojazdach, w których wystarczają nawet na ponad 100 tys. km. Należy jednak pamiętać, że trzeba je regularnie wymieniać, niezależnie od ich stanu, zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle po około 30 tys. km). Kontroli stanu świec dokonać można podczas zwykłego przeglądu.

Świec zapłonowych nie powinno się wymieniać samodzielnie. Choć taka wymiana może wydawać się prosta, to w rzeczywistości wymaga precyzji i odpowiedniej wiedzy, dlatego najlepiej w tej kwestii skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Nie warto też na nich oszczędzać poprzez oczyszczanie i ponowny montaż starych świec, ponieważ podczas czyszczenia można doprowadzić do uszkodzenia nie tylko świec, ale też silnika.

Jak kupować

Wybierając świece zapłonowe koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że do konkretnego silnika pasują konkretne świece. Nie istnieją świece uniwersalne, odpowiadające każdemu modelowi silnika. Montaż nieodpowiednich świec skończyć może się zniszczeniem silnika, co jest równoznaczne z dodatkowymi kosztami naprawy.

Podsumowując, świece zapłonowe to  jeden z ważniejszych elementów każdego samochodu. Warto więc systematycznie dokonywać ich kontroli oraz wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ