Rozmiar opon ma znaczenie – jak wybrać opony, które będą pasować do auta?

0
1492

Oznaczenie na oponach niewiele daje? Jednocześnie kalkulatory oraz tabele z rozmiarami ogumienia nie pomagają. Chcesz dobrać odpowiedni rozmiar opon dla auta, bo wiesz jak mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Z poniższego artykułu dowiesz się jak rozumieć poszczególne symbole oraz gdzie znaleźć dane informacje.

Oznaczenie rozmiaru opony

Rozmiar opony najpewniej znajdziesz na bocznej ścianie ogumienia. Na oznaczenie składa się szereg symboli, które mają za zadanie określić parametry opony. Pierwsza trzycyfrowa liczba sugeruje szerokość ogumienia. Kolejno podany jest procent, który pozwala na obliczenie wysokości profilu opony. Typ ogumienia symbolizuje dana litera, a średnica osadzenia czy rozmiar felgi, na którą pasuje dana opona to dwie ostatnie cyfry.

Opis rozmiarów opon

Szerokość opony jest wyrażona w milimetrach i zawsze kończy się liczbą 5. Wynika to z używanego kiedyś systemu jednostek anglosaskich. Dzięki tej liczbie jesteśmy w stanie zbadać ile wynosi odległość między ściankami bocznymi w oponie. Wysokość profilu obliczamy przez podany procent i pierwszą liczbę. Gdy jaki drugi znaczek widnieje liczba 50, oznacza to, że pierwszą cyfrę musimy podzielić na pół. Krótko mówiąc, odliczyć 50% z całości. Na miejscu litery, może się pojawić symbol “R” lub “D” oznaczający technikę produkcji. W oponach radialnych kordy są złożone obok siebie. Dzięki czemu takie opony mają lepszą przyczepność, mniejsze tarcie i większą nośność. Aktualnie bardziej powszechne są opony z literką R. Ostatnie pojęcie to średnica osadzenia, która wyrażona jest w calach.

Czy rozmiar opon samochodowej ma wpływ na prędkość?

Niekiedy na oponie widnieją dwa dodatkowe oznaczenia dotyczące rozmiaru opon, mianowicie:

  • indeks nośności (skrót LI, sygnalizuje maksymalne obciążenie opony podczas jazdy z maksymalną określoną przez producenta prędkością),
  • indeks prędkości (skrót SI, oznacza finalną prędkość z jaką istnieje możliwość bezpiecznego poruszania się na danych oponach).

Dzięki SI można wywnioskować jaką prędkość osiągniemy jadąc samochodem przy konkretnym rozmiarze ogumienia. Wszelkie opony, z poszczególnymi oznaczeniami możesz zakupić na stronie sklepu Autobuty.pl.

Jak sprawdzić rozmiar opon w aucie?

Najprostszy sposób na sprawdzenie rozmiaru opon w samochodzie to spojrzenie na oznaczenie w poprzednich oponach. Jednak nie zawsze stare opony są odpowiednio dobrane. Szczególnie w sytuacji, gdy kupiliśmy używane auto. Nie jest to regułą, że poprzedni właściciel kierował się tymi samymi zasadami co my i dobrał odpowiednie ogumienie. Wtedy najpewniej spojrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, gdzie musi widnieć, informacji jakie opony są najlepsze do konkretnego modelu samochodu. W momencie, gdy kupujemy nowe auto z salonu, tego typu problem znika.

Dwa rozmiary opon w samochodzie

W przypadku samochodów wyścigowych istnieją takie przypadki, gdy na tylnej kołach zamontowane są większe opony w porównaniu z przednią częścią. Jednak to ma rację bytu tylko w sporcie, czyli na torze jazdy. Na co dzień nie zaleca się montowania dwóch różnych rozmiarów opon. Założenie większego lub mniejszego ogumienia na jedną stronę może powodować niebezpieczne przechylanie się pojazdu lub tzw. “ściąganie” na jedną stronę drogi. Co skutkuje szybszym zużyciem elementów zawieszenie oraz ich stałym uszkodzeniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ