Każdy zna przysłowie, jak Cię widzą tak Cię piszą. Odnosi się to nie tylko do dobrze wypastowanych butów, czy wyprasowanej koszuli, ale również do naszej fryzury, higieny osobistej czy … wyglądu naszego samochodu. Co z tego, że jeździsz najdroższym samochodem skoro auto jest brudne, zaniedbane I ogólnie byle jakie

Warto tutaj przypomnieć, że auto zaniedbane szybciej się starzeje i niszczy. Ptasie odchody wżerają się w lakier, piasek, kurz i sól drogowa rysują lakier a tapicerka skórzana zostawiona samej sobie szybciej się niszczy i wygląda paskudnie. Bez względu na to, czy masz samochód klasy premium, czy też samochód z poprzedniej epoki, czyste i zadbane auto po prostu zawsze wygląda dobrze i przyciąga uwagę.

Dlaczego warto samochód myć regularnie?

Kiedy samochód jest zabrudzony, łatwiej i szybciej „łapie” kolejne warstwy brudu w rezultacie tworząc „korzuch” na lakierze, który ciężko usunąć. Myjnia bezdotykowa nie pomoże, szczotki trwale niszczą lakier a myjnie ręczne są różne i często więcej szkodzą niż pomagają. Regularne, częste mycie samochodu nie pozwala nakładać się warstw brudu jedna na drugą dzięki czemu częste mycie samochodu pozwala łatwiej usuwać brud dzięki czemu samochód wygląda dobrze.

Jak samemu wymyć samochód?

Jak myć samochód samemu pytamy Krzysztofa Miczka właściciela studia detailingowego M.A.D studio w Katowicach. Jak sam powiedział – najważniejsze to znaleźć czas, kupić dobry szampon o neutralnym PH który nie usunie np. powłoki ceramicznej, wiadro na ciepłą wodę, rękawicę z mikrofibry i kilka reczników również z mikrofibry do suszenia samochodu. Dodatkowo warto pamiętać o środku do czyszczenia felg.

Od czego zacząć?

Samochód najlepiej myć w miejscu z dala od słońca i wiatru, inaczej ciężko będzie pozbyć się plam i zacieków na lakierze. Zanim zaczniesz zabawę z szamponem, pamiętaj dokładnie spłukać samochód z drobin piasku i kurzu w przeciwnym razie możesz sam porysować lakier podczas mycia. Jeżeli nie masz myjki wysokociśnieniowej spróbuj użyć węża ogrodowego i pod ciśnieniem usuń brut i piasek nie dotykając powierzchni lakieru. Obecnie nawet najtańsze myjki wysokociśnieniowe wyposażone są w pianownice, którymi nakładamy pianę na samochód, czekamy paręminut i możemy dokładnie spłukać samochód. Następne przy użyciu wiadra i rękawicy z mikrofibry , możemy zacząć myć samochód . Pamiętaj , samochód myjemy z góry na dół. W ten sposób zmniejszamy ryzyko porysowania samochodu drobinami piasku. Zacznijmy od powierzchni płaskich (dach, maska) idąc później dalej na boki. Staraj się robić ruchy ręką z góry na dół i z prawej strony na lewą. Unikaj ruchów kolistych, w ten sposób zmniejszasz ryzyko porysowania lakieru. Tej samej techniki używaj przy suszeniu samochodu czy też woskowaniu. Pamiętaj, kiedy myjesz felgi, nigdy nie używaj tych samych szmatek czy gąbek do mycia lakieru.

Suszenie samochodu.

Kiedy spłukałeś już pianę, dobrze jest samochód wysuszyć przy użyciu dużego ręcznika z mikrofibry. Właściwości tego materiału pozwalają bez większego trudu wysuszyć cały, nawet spory samochód. Nie zapomnij przetrzeć progów, tam też dostaje się woda.

Czym zabezpieczyć lakier?

Samochód jest już czysty, jeżeli nie masz warstwy ochronnej na lakierze (powłoki ceramicznej) to warto lakier zabezpieczyć woskiem. Możesz zrobić to samemu, wystarczy sprawdzony firmowy wosk, szmatka z mikrofibry i możesz się brać do pracy. Wosk nakładamy prostymi ruchami ręki. Wosk na lakierze ułatwia mycie samochodu, auto wolniej się brudzi, nadaje połysk i ogólnie świeży wygląd. Pamiętaj, trwałość wosku wynosi do kilku miesięcy i trzeba czynność woskowania regularnie powtarzać.

Nie mam na to wszystko czasu.

Kiedy nie masz czasu na wykonanie tych zabiegów samemu, skorzystaj z usług renomowanych firm, które pielęgnacją samochodów zajmują się na cod zień. Masz pewność, że samochód będzie wyglądał jak nowy i możesz być spokojny, że nie zniszczysz lakieru.

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki SUV wybrać?
Następny artykułOC – Oferta Cudowna

Pasjonat motoryzacji z krwi i kości. Uwielbiam auta z duszą, najlepiej rocznik 90, które według mnie były najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ