Co zrobić, gdy auto zepsuje się na drodze? Jaką pomoc drogową wezwać?

Nagła awaria samochodu na drodze zawsze jest sytuacją stresującą, nawet dla doświadczonych kierowców. W mniejszym lub większym stopniu, w zależności od konkretnych okoliczności, naraża bezpieczeństwo nasze i innych, a często wiąże się też z koniecznością pokrycia kosztów holowania czy naprawy. Jak postępować, gdy auto zepsuje się na drodze? Jakie rozwiązanie w takiej sytuacji jest tym najbardziej optymalnym?

Co zrobić w przypadku nagłej awarii samochodu?

            W przypadku nagłej awarii samochodu przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by podjąć odpowiednie kroki zapewniające bezpieczeństwo tak nam, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Powinniśmy więc:

  • postarać się zatrzymać samochód tak blisko prawej krawędzi jezdni, jak to tylko możliwe (a najlepiej zjechać na parking lub pobocze);
  • zasygnalizować zatrzymanie samochodu, włączając światła awaryjne;
  • ustawić za samochodem trójkąt ostrzegawczy (jeśli poruszamy się po autostradzie, w odległości 100 metrów od samochodu, jeśli po terenie niezabudowanym – 30-50 metrów, a jeśli po terenie zabudowanym – w odległości maksymalnie 1 metra).

            O ile niektórzy kierowcy będą czuć się w takich okolicznościach na siłach, aby samemu sprawdzać, co stało się z samochodem, to wszystkim zalecamy zachowanie maksymalnej ostrożności. Choć przebicie opony jest problemem, z którym łatwo jest sobie poradzić (oczywiście jeśli jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani), to jednak wiele innych usterek będzie już wymagać pomocy specjalistów.

Jaką pomoc drogową wezwać?

            Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nagłej awarii samochodu jest wezwanie pomocy drogowej, która świadczy również usługi holowania oraz mobilnego warsztatu samochodowego (najlepiej, gdyby warsztat ten świadczył również usługi stacjonarne). Takie kompleksowe podejście gwarantuje, że niezależnie od tego, dlaczego samochód się popsuł czy w jakim jest stanie, mechanicy będą mogli w sposób najszybszy i najtańszy rozwiązać problem.

            Dlaczego najlepsza pomoc drogowa to ta świadcząca również kompleksowe usługi z zakresu mechaniki i elektryki samochodowej? Kamil Sieradzki, mechanik z mobilnego warsztatu samochodowego i pomocy drogowej Besthol, odpowiada: „Mobilne warsztaty samochodowe świadczące dodatkowo usługi z zakresu pomocy drogowej oraz posiadające punkty stacjonarne to optymalne rozwiązanie. Polecam odnalezienie jednej lub kilku tego typu firm wszystkim kierowcom i zapisanie sobie ich numerów telefonu, by w przypadku awarii można było się łatwo z nimi skontaktować. Wówczas, gdy samochód nagle się zepsuje, wezwany na miejsce mechanik przeprowadzi kompleksową diagnostykę i zadecyduje, czy auto da się naprawić na miejscu. Jeśli tak, to szybko rozprawi się z problemem, dzięki czemu będziemy mogli kontynuować podróż, a jeśli nie – przetransportuje samochód do stacjonarnego warsztatu, a więc nie będziemy musieli dzwonić do kolejnej firmy. Pamiętajmy, że wzywanie na miejsce awarii firmy zajmującej się jedynie holowaniem nie jest zbyt dobrym pomysłem. Wówczas nie uzyskamy diagnozy od ręki, a nasz samochód nie zostanie naprawiony na miejscu. Po co zatem narażać się na koszty transportu, jeśli możliwe jest przeprowadzenie naprawy bez konieczności holowania auta.”

Jak wybrać najlepszą pomoc drogową?

            Przed wybraniem pomocy drogowej, z usług której będziemy kiedyś chcieli skorzystać, warto zapoznać się z opiniami innych kierowców, tzn. zapytać o godne zaufania firmy tego typu znajomych czy też zrobić mały research w Internecie wpisując w wyszukiwarkę chociażby frazę: „pomoc drogowa Warszawa” i w ten sposób sprawdzić opinie firm. Warto również wybierać pomoc drogową, która świadczy usługi przez całą dobę. Nigdy nie wiadomo przecież, o której godzinie możemy jej potrzebować…

[Głosów:31    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ