Konsekwencje jazdy na nieodpowiednim ciśnieniu w oponach

Nie tylko bieżniki w oponach wpływają na komfort naszej jazdy, ale także ciśnienie. To może całkowicie zepsuć przyjemność, a także być zwyczajnie niebezpieczne. Co nam grozi, gdy jeździmy na złym ciśnieniu w oponach?

Oczywiste jest, że bez sprężonego gazu w oponach nigdzie się nie ruszymy. Okazuje się, że samo napompowanie kół dwa razy do roku to stanowczo za mało.

Sprawę utrudnia fakt, ze nie ma żadnej uniwersalnej wartości ciśnienia w oponach. Uzależnione jest to od gabarytów i ogumienia samochodu, dlatego jedyne reguły do jakich warto się stosować do te narzucone nam przez producenta.

Co się dzieje, gdy opony mają niewystarczające ciśnienie?

Skutkuje to brakiem stabilności pojazdu. Ten defekt pojawia się szczególnie wtedy, gdy rozwijamy większe prędkości. Potężnym zagrożeniem jest wydłużona droga hamowania, czy trudność zapanowania nad pojazdem przy gwałtowniejszych manewrach. Nie tylko łatwo o wypadek przy takich oponach, ale na dodatek generują one duże koszty zużycia paliwa, bo są zwyczajnie nieekonomiczne!

Co się dzieje, gdy nasze opony mają za duże ciśnienie?

Analogicznie opona staje się sztywna, przez co traci swój kształt. To znacznie pogarsza trakcję samochodu i powoduje zwiększone zużycie bieżnika. Samochód przy takich oponach będzie sztywniejszy, co może negatywnie wpłynąć na elementy jego zawieszenia.

Nie da się ukryć- by nasz samochód był sprawny, a jeżdżenie nim sprawiało przyjemność należy zadbać o optymalny poziom ciśnienia w oponach i na bieżąco go nadzorować. To zapewni nam bezpieczeństwo na drodze, jak i mniejsze zużycie poszczególnych części samochodu. Kluczowe jest tutaj obserwowanie samochodu i jego zachowań podczas jazdy, przed i po każdym uzupełnianiu ciśnienia. Takie artukuły jak ten mają na celu uczulić nas na ten problem, który bardzo często jest bagatelizowany. A ciśnienie to nie tylko estetyka, czy większe zużycie paliwa- to przede wszystkim nasze bezpieczeństwo na drodze, które właśnie w tym momencie może być zagrożone. Sprawdzajcie ciśnienie w oponach!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ