Jazda samochodem jest przyjemnością. Pokonywanie kilometrów, kiedy za oknem zmienia się krajobraz może jednak przekształcić się w koszmar kiedy nagle opona zamieni się w kapcia. Wiadomo, że sama opona nie trzyma ciężaru naszego samochodu. Do jego utrzymania potrzebne jest odpowiednie ciśnienie powietrza. Popularne złapanie gumy przy większej prędkości może spowodować poważne skutki nie tylko dla samochodu, ale również dla kierującego oraz pozostałych uczestników ruchu. Producenci opon szukają rozwiązań, aby przeciwdziałać skutkom takiego zdarzenia. Nowością na tym rynku są opony runflat, czyli takie opony, których konstrukcja pozwala na dalszą jazdę ze zmniejszoną prędkością, nawet do 200km.
Technologia w służbie kierowców
Wielu producentów opon zajęło się opracowaniem najlepszej technologii, która pozwoli kierowcy bezpiecznie się poruszać samochodem mimo nagłej utraty ciśnienia powietrza w oponie. Generalnie jednak większość tych technologii sprowadza się do wzmocnienia konstrukcji w taki sposób, by strata ciśnienia powietrza w oponie była odpowiednio zamortyzowana. Najczęściej jest to osiąganie poprzez zastosowanie odpowiedniej wkładki gumowej oraz wzmocnienie stopki opony, która mocniej przylega do obręczy felgi. Aby system zadział, a kierowca mógł się poruszać bezpiecznie mimo utraty powietrza w oponie potrzebne jest zastosowanie systemu TPMS, czyli czujników ciśnienia powietrza w oponie, który w przypadku przebicia opony informuje kierującego o tym fakcie. Dzięki temu może on dostosować prędkość, by opona nie uległa całkowitej destrukcji. Pierwsze opony tego typu pojawiły się już dwadzieścia lat temu i były przeznaczone głównie do samochodów najwyższej klasy. Postęp technologii sprawił, że kierowcy mogą się cieszyć już kolejną wersją opon typu runflat, które przeznaczone są do każdego rodzaju pojazdu. Na rynku co raz większa liczba producentów opon oferuje swoje wersje opon tego typu. Można więc mieć nadzieję, że już w najbliższej przyszłości opony takie będą na wyposażeniu każdego samochodu.
Nie tylko zalety
Opony te mają wielki wpływ na poprawę bezpieczeństwa kierujących oraz pasażerów. Dzięki temu nawet nagła utrata ciśnienia w oponie nie musi się skończyć dla nich tragicznie. Kierujący otrzymuje również komfort, dzięki czemu nie musi się zatrzymywać na środku drogi i wymieniać koła, ale otrzymuje możliwość dojechania do najbliższego zakładu wulkanizatorskiego, który dokona naprawy zepsutego koła. Niestety nie jest to w dalszym ciągu technologia tania. Ponadto w naszym kraju mało jest jeszcze specjalistów, którzy potrafią nie tylko naprawić takie opony, ale również je założyć. Należy bowiem mieć świadomość, że nieodpowiednio założona opona, może stać się przyczyną nieszczęścia.