Podróż zimą nie należy do najprzyjemniejszych i najbezpieczniejszych. Łańcuchy śniegowe znacznie ułatwią poruszanie się po zaśnieżonych drogach, szczególnie w trudnych, górskich warunkach.

Zgodnie z przepisami prawa drogowego obowiązującymi w Polsce łańcuchy na koła nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu zimą. Co więcej – jazda w łańcuchach śniegowych w przypadku braku śniegu i czarnej drogi skutkuje otrzymaniem mandatu. Jednak gdy na drogach panują trudne warunki – zwłaszcza podczas intensywnych opadów śniegu – zakładanie ich na koła może być pomocne i znacznie wpłynie na bezpieczeństwo jazdy. W niektórych rejonach Polski (przede wszystkich górzystych) na wybranych odcinkach dróg w okresie zimowym pojawiają się tabliczki nakazujące założenie łańcuchów śniegowych. I tutaj pojawia się częsty dylemat: jakie łańcuchy śniegowe wybrać, aby służyły nam jak najlepiej. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

Marka samochodu
Rozważając zakup łańcuchów śniegowych należy zwrócić uwagę na markę samochodu. Dlaczego? Bowiem zdecydowana większość producentów aut zaleca swoim klientom konkretne parametry łańcuchów na koła – takie jak wysokość ogniw czy średnica drutu, z którego została wykonana sieć łańcucha. Zdarzają się również sytuacje, w których producenci zabraniają stosowania łańcuchów do pewnych typów opon. W tym przypadku zalecane jest zakładanie tak zwanych łańcuchów tekstylnych, których zaletą jest to, iż zajmują niewiele miejsca w nadkolu, a dzięki swojej strukturze z powodzeniem spełniają swoją funkcję. Wszystkie informacje na temat doboru i eksploatacji łańcuchów śniegowych w konkretnym modelu auta można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Rozmiar koła
Jedną z najważniejszych, a wręcz podstawowych zasad podczas wyboru łańcuchów śniegowych jest dopasowywanie ich do rozmiaru koła. Jednocześnie należy pamiętać, iż standardowe tabele rozmiarów łańcuchów wskazują ich optymalne wielkości dla opon nowych. W przypadku poszukiwania łańcuchów do opon używanych należy zwrócić uwagę na to, czy producent przewidział możliwość ich wydłużenia lub skrócenia, gdyż ze względu na starcie opony mogą powstać niebezpieczne luzy.

Producent

Ważną kwestią w przypadku zakupu łańcuchów śniegowych jest zwrócenie uwagi producenta. Warto mieć na uwadze, iż markowe łańcuchy są zawsze oznaczone nazwą producenta. Te najtańsze (które często można kupić w supermarketach) nie posiadają takiej informacji. Ważne więc, by wybierać łańcuchy śniegowe renomowanych firm.

Atesty i certyfikaty jakości

Markowe łańcuchy śniegowe (z logo producenta) powinny posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Jakich informacji szukać? Najważniejsze są normy TUV i Ö-norm, które gwarantują bezpieczeństwo i pewność w trudnych warunkach zimowych. W przypadku modeli, które nie posiadają nazwy producenta nie można mieć pewności, czy są one wystarczająco bezpieczne i spełniają wszelkie wymagania stawiane łańcuchom śniegowym.

Jakość

Niezwykle ważną cechą łańcuchów śniegowych jest ich wysoka jakość. Wszak odpowiadają one za bezpieczeństwo na drodze w szczególnie trudnych warunkach. Dlatego nie warto kupować tych najtańszych i niesprawdzonych modeli, bo paradoksalnie może się okazać, że te najtańsze drogo nas mogą kosztować. Dobre i godne zaufania łańcuchy śniegowe są wykonane ze stali stopowych (czasami z domieszką tytanu) i poddane obróbce cieplnej (co wpływa na utwardzenia ogniw). Charakteryzują się również wysoką gęstością siatki. Te wszystkie elementy łańcucha wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Łańcuchy śniegowe to taki element wyposażenia samochodu, który w bardzo dużym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo na drodze w trudnych warunkach. Co równie ważne – jest to zakup nie na miesiące, ale na długie lata. I chociaż najtańsze łańcuchy można zakupić już za 100 zł, to w tym przypadku nie warto kierować się jedynie ceną. Łańcuchy śniegowe kupisz online lub stacjonarnie, np. w sklepie Andra. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na kilka powyższych elementów, które decydują o jakości, trwałości i bezpieczeństwie jazdy zimą.

[Głosów:6    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ