Przegląd techniczny samochodu – wszystko co musisz wiedzieć

Nasze bezpieczeństwo na drodze, a także pasażerów oraz innych użytkowników dróg zależy od wielu czynników, takich jak umiejętności, styl jazdy czy też przestrzeganie przepisów. Jednak jednym z ważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo jest z pewnością stan techniczny auta. Dlatego też polskie prawo zobowiązuje każdego posiadacza samochodu do przeprowadzania raz w roku obowiązkowego przeglądu technicznego. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytania, dlaczego takie badanie jest ważne, na czym polega oraz jakie konsekwencje niesie ze sobą sytuacja, w której przegląd zakończy się opinią negatywną.

Eliminacja niesprawnych pojazdów

Głównym celem przeprowadzania corocznych przeglądów technicznych samochodów jest wyeliminowanie z ruchu drogowego wszystkich pojazdów stanowiących zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz innych pojazdów poruszających się po drogach. W tym celu stworzone zostały trzy kategorie nieprawidłowości. Są to:

• usterki drobne, czyli defekty pozostające bez istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz środowisko,

• usterki istotne, to znaczy takie, które w istotny sposób mogą wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz stan środowiska naturalnego,

• usterki zagrażające, są to wszelkiego rodzaju usterki, które stwarzają natychmiastowe i bezpośrednie zagrożenie oraz uniemożliwią poruszanie się pojazdem, w którym zostały stwierdzone.

Natomiast to, do jakiej kategorii usterka zostanie przyporządkowana, w całości zależy od przeprowadzającego przegląd samochodu diagnosty. W wyniku stwierdzenia uszkodzeń lub defektów zagrażających bezpieczeństwu ma on obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny, a samochód nie ma prawa poruszać się po drogach, aż do momentu usunięcia wszystkich usterek.

Jak przebiega przegląd techniczny samochodu

By wykonać przegląd, należy zgłosić się do wybranej stacji kontroli pojazdów, wraz z samochodem oraz dowodem rejestracyjnym. Pierwszym etapem jest uiszczenie opłaty za przegląd z góry, jest to nowość wprowadzona niedawno, mająca na celu ukrócenie nieuczciwych praktyk, gdy kierowcy niesprawnych aut jeździli od stacji do stacji, aż uzyskali przegląd, teraz praktyka taka jest nieopłacalna.

Następnie diagnosta przechodzi do samego badania technicznego, sprawdzane są układy wpływające na bezpieczeństwo jazdy oraz ogólny stan techniczny pojazdu. Stan hamulców, zawieszenia, układu napędowego, oświetlenie oraz wpływ na środowisko naturalne to główne elementy, na jakie zwracana jest uwaga. Po zakończeniu badania diagnosta wprowadza do systemu CEPiK dokładny stan licznika pojazdu, w celu ograniczenia procederu cofania liczników.

Przegląd techniczny — gdzie się udać

By mieć pewność, iż badanie techniczne zostanie przeprowadzone należycie, najlepiej jest udać się do stacji kontroli pojazdów cieszącej się dobrą opinią wśród klientów. W Warszawie takim miejscem bez wątpienia jest salon Renault Dyszkiewicz – http://www.renault.dyszkiewicz.pl/, prowadzący także SKP. Badania przeprowadzane są sprawnie, profesjonalnie i zgodnie z literą prawa, dlatego też kierowcy mają pewność, iż ich auto jest w dobrych rękach, a wynik badań technicznych zgodny z rzeczywistością.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ