W wielu sytuacjach pomoc drogowa jest absolutnie konieczna. Choć część osób, myśląc o oszczędności, woli rezygnować z takiej formy pomocy i próbuje samodzielnie naprawić swój samochód. Niestety często konsekwencją tego jest zdecydowanie większa awaria, co dodatkowo wiąże się z wyższymi kosztami naprawy.

Dlaczego warto korzystać z pomocy drogowej w ramach ubezpieczenia?

Niektórzy kierowcy, zamiast wezwać pomoc drogową, wolą zadzwonić po znajomego, który ma odholować samochód. Jednak znajomi czy rodzina nie zawsze są dostępni, a awarie są nieprzewidywalne i najczęściej wydarzają się w dalszej trasie. Stąd najlepiej korzystać z pomocy fachowców, którzy nie uszkodzą samochodu bardziej podczas holowania, a dodatkowo znacznie szybciej go przetransportują do warsztatu.

Warto również wiedzieć, że ubezpieczenie samochodu bardzo często pokrywa właśnie holowanie, czy lawetowanie samochodu. Zatem koniecznie należy się dowiedzieć, czy ma się wykupioną taką usługę. Często jest ona w pewnym zakresie dołączona w gratisie do ubezpieczenia OC czy AC, jednak takie gratisowe ubezpieczenie ma mniejszy zakres i najczęściej obejmuje holowanie w ramach ubezpieczenia do pewnej liczby kilometrów. Wykupienie ubezpieczenia Assistance może pozwolić na skorzystanie z innych usług w ramach pomocy drogowej.

Warto mieć kontakt do firmy Rusin w Zgorzelcu. Oferują pomoc drogową.

Najczęstsze awarie zimą – jak sobie z nimi poradzić

Zatrzaśnięte drzwi od samochodu, czy zgubienie kluczy w każdej sytuacji jest problematyczne a szczególnie, gdy panuje mróz. Na szczęście kompleksowa pomoc drogowa oferuje również usługę awaryjnego otwierania samochodu. Specjalistyczny sprzęt pozwala na otwarcie go bez uszkodzenia zamka. Jeśli szarpaliśmy się długo z zamkiem i złamaliśmy kluczyk, pomoc drogowa usunie go, a także naprawi zamek. Wszystko można mieć zapewnione w ramach szerszego pakietu Assistance, jeśli się go nie wykupi opłata będzie zależna od zakresu koniecznych działań.

Inną częstą awarią zimą jest po prostu niemożność odpalenia samochodu. Zwłaszcza, jeśli nie garażuje się samochodu codziennie trzeba się męczyć z jego odpalaniem na mrozie, a w końcu doprowadza to do całkowitego rozładowania akumulatora. Jeśli mamy życzliwego sąsiada oraz kable zasilające, być może będziemy mogli podładować akumulator. W sytuacji, kiedy jednak zasilanie akumulatora, czyli alternator uległ awarii przewody zasilające nie zdadzą egzaminu i konieczna będzie regeneracja. Pomoc drogowa przewiezie samochód do warsztatu, aby w dogodnych warunkach mechanicy dokonali potrzebnych napraw.

Awarie samochodu, które zdarzają się latem

Przy wysokiej temperaturze może dojść do przegrzania silnika, zwłaszcza jeśli awarii uległ wentylator chłodnicy. Kontrolki w samochodzie świecące na czerwoną sygnalizują stan krytyczny, dlatego trzeba się zatrzymać i podnieść maskę by silnik mógł się schłodzić. Najlepiej wybrać zacienione miejsce oraz włączyć nawiew, gdyż taka awaria jest zagrożeniem pożarowym. Warto również w razie czego na podorężu mieć gaśnicę. Gdy silnik się wychłodzi można ocenić straty i sprawdzić co było przyczyną przegrzewania się silnika samochodu. Jeśli mamy pękniętą chłodnicę teoretycznie możemy zakleić ją specjalnym klejem zakupionym na stacji, a następnie napełnić ją płynem. Niemniej jednak jeśli nie jesteśmy pewni zakresu awarii, a dodatkowo samochód jest na gwarancji lepiej jest zadzwonić po pomoc drogową. Konieczna, w przypadku awarii silnika, będzie laweta.

Awaria układu kierowniczego – co możemy zrobić?

Jeśli słyszy się stuki podczas obracania kierownicą, a jeździe towarzyszy spory hałas, a dodatkowo samochód wyraźnie trudniej się prowadzi, przyczyną może być awaria układu kierowniczego. Może być konieczna wymiana przekładni kierowniczej. Jeśli kierowca ignoruje objawy skutkiem może być utrata panowania nad pojazdem. Jeśli w takiej sytuacji będzie miał dużo szczęścia i nie skończy się to kolizją, ale stoczeniem się do rowu, będzie musiał zadzwonić po pomoc drogową.
Cena za lawetę zależna jest od liczby przejechanych kilometrów w drodze do warsztatu. Jeśli mamy Assistance przynajmniej o to nie musimy się obawiać, gdyż ubezpieczenie pokryje holowanie. Natomiast koszty awarii będziemy już musieli pokryć z własnej kieszeni.

Awaria układu hamulcowego – jak wybronić się z opresji?

Kiedy układ hamulcowy odmówi posłuszeństwa i czuje się pod stopą luz nie robi się wesoło. Trzeba wtedy wdrożyć awaryjne hamowanie za pomocą ręcznego hamulca i redukcji biegów, przed każdą redukcją wrzucając luz. Z pewnością spowoduje to dziwne odgłosy ze strony skrzyni biegów, jednak to jedyna możliwość by się zatrzymać. Być może konieczny będzie również nagły manewr zjechania na pobocze bądź do rowu, w celu uniknięcia kolizji. W tej sytuacji konieczna będzie laweta oraz wyciągarka, a więc wezwanie pomocy drogowej. Warto mieć numer w telefonie, aby od razu zadzwonić i w kryzysowej sytuacji nie szukać odpowiedniej firmy.

Pomoc drogowa w razie wypadku na drodze

Jeśli jesteśmy poszkodowanymi w wypadku OC sprawcy pokryje holowanie samochodu do warsztatu. Kiedy to my spowodowaliśmy wypadek będziemy musieli pokryć holowanie naszego samochodu z własnej kieszeni chyba, że posiadamy AC i Assistance. Niewątpliwie przed każdym wyjazdem na dalszą trasę trzeba sprawdzić dostępne opcje pomocy drogowej by w kryzysowej sytuacji wezwać firmę, która przyjedzie najszybciej. Oczywiście niezbędne jest wożenie obowiązkowych i przydatnych akcesoriów, by jeszcze zanim przyjadą służby móc uwolnić się z samochodu bądź pomóc komuś poszkodowanemu. Z pewnością poza obowiązkową gaśnicą trzeba mieć również apteczkę pierwszej pomocy, warto również posiadać nóż ratowniczy by uwolnić siebie lub kogoś z pasów bezpieczeństwa, bądź wybić szybę by wydostać się z samochodu.

Warto wybrać firmę, która poza holowaniem prowadzi również własny warsztat. Może to pozwolić ograniczyć koszty, które mogą być niemałe. Płacenie osobno za lawetę i osobno za naprawę może spowodować, że zapłacimy więcej niż w przypadku skorzystania z usług firmy oferującej kompleksowe usługi powypadkowe, w tym zaoferowanie kierowcy samochodu zastępczego, na czas wykonywanych napraw. Odpowiednie ubezpieczenie, a także przezorność przed długą trasą zniwelują nieco straty finansowe w przypadku awarii lub wypadku na drodze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ