Każdy fan motoryzacji powinien wiedzieć jak ważny jest lakier oraz odpowiednia jego konserwacja i pielęgnacja. Rynek pełen jest różnego rodzaju kosmetyków samochodowych, jednak nie każdy sprosta naszym oczekiwaniom. Jakość jest niezwykle ważna, bowiem odpowiednio zadbana powierzchnia lakiernicza warunkuje rewelacyjną prezencję samochodu oraz zabezpieczenie jego blachy przed niepożądaną rdzą. Należy pamiętać, że jest to problem niezależnie od pory roku.

Lakier chroni blacharkę przed czynnikami zewnętrznymi (tzw. środowiskowymi) i dlatego tak ważnym aspektem jest zachowanie go w jak najlepszym stanie. Współczesne powłoki lakiernicze są często grubości ludzkiego włosa – tym bardziej ważną kwestią jest jej odpowiednia pielęgnacja.

Przed czym należy chronić lakier?

Główną grupą czynników wpływających negatywnie na powłokę lakierniczą są te naturalne. Latem, w czasie wysokich temperatur lakier rozszerza się, natomiast w zimie gdy temperatury spadają – kurczy się. Jest to proces cykliczny (zgodnie z przebiegiem pór roku), zatem proces odkształcania się siłą rzeczy osłabi strukturę lakieru.

Innymi problemami są opady deszczu, gradu, śniegu, które w zależności od konkretnej sytuacji uderzają z jakąś siłą o powierzchnię lakieru, co może powodować jego mikropęknięcia. Należy uważać na wszelkie zanieczyszczenia pokroju ptasich odchodów, śladów po owadach, a nawet pyłki kwiatów – w połączeniu z wilgocią mogą przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenia lakieru.

Na co zwrócić uwagę?

Bardzo istotną kwestią jest regularne mycie karoserii samochodu z wykorzystaniem specjalistycznej chemii i sprzętu. Różne są techniki i ulubione rozwiązania: od myjni ręcznej, poprzez automatyczną, a na gąbce i myjce ciśnieniowej kończąc. Niezależnie od tego na co stawiasz, zwróć uwagę, by usunąć wszelkie drobiny piasku itd. przed czyszczeniem gąbką, bowiem gdy takowe będą na lakierze to podczas pocierania dojdzie do jego zarysowań.

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego fana „czterech kółek” jest wosk samochodowy, który po wypolerowaniu nadaje samochodowi rewelacyjny połysk. Inną cechą jest stworzenie za jego pomocą hydrofobowej powierzchni na lakierze, co jest znakomicie widoczne w momencie jazdy w deszczu, uprzednio nawoskowanym samochodem. Krople momentalnie spływają z karoserii i szyby – jest to nie tylko wygodne i wpływa na poprawę bezpieczeństwa, ale także niweluje problem z wilgocią na jej powierzchni.

Istnieje wiele wosków samochodowych, w których znajdziesz filtr UV, który w pewnym zakresie będzie w stanie chronić intensywność lakieru przed wyblaknięciem.

Źródło: wosk samochodowy – Donkey Garage https://donkeygarage.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ