Jak zostać certyfikowanym rzeczoznawcą samochodowym

Praca certyfikowanego rzeczoznawcy samochodów to ogromna szansa dla wszystkich osób, dla których motoryzacja jest pasją i w związku z nią cały czas aktualizują swoją wiedzę. Można to potraktować jako pomysł na wspaniałą karierę albo też – sposób na dodatkowe źródło dochodów.

Jeśli rozważasz taką opcję, bez względu na to, czy ma to być praca dorywcza, czy pomysł na życie – nie zrobisz ani kroku dalej, jeśli nie zapoznasz się z wszystkimi wymaganiami i wyzwaniami, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć, zanim uzyskasz tytuł certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego.

Na czym polega praca rzeczoznawcy samochodowego?

Mówiąc o tym, co robi rzeczoznawca samochodowy, przede wszystkim należy zaznaczyć, iż mamy do czynienia z absolutnym ekspertem w dziedzinie motoryzacji.

Do głównych obowiązków rzeczoznawcy należą:

  • wydawanie opinii,
  • przygotowywanie ekspertyz.

Nie jest to jednak zadanie typu sztuka dla sztuki, ale wyżej wymienione dokumenty najczęściej stanowią podstawę do podejmowania ważnych decyzji. Służą pomocą w sporach rozstrzyganych przez firmy ubezpieczeniowe, sądy czy inne instytucje – co wyjaśnia ilość wymagań, jakie wiążą się z uzyskaniem takiego tytułu.

Co jeszcze robi rzeczoznawca samochodowy?

Jeśli chcesz być rzeczoznawcą samochodowym i (miejmy nadzieję) uda Ci się to zrobić, będziesz miał bardzo odpowiedzialną pracę. Wydawanie opinii po wypadkach i awariach samochodu, będą stanowić dla Ciebie „chleb powszedni”, w szczególnych sytuacjach będziesz także przydzielony do stworzenia kosztorysu napraw, czy też wskazania najlepszego sposobu naprawy uszkodzonego pojazdu. Opiniowanie stanu technicznego pojazdów będzie jednak jednym z Twoich najczęstszych zadań, jak również konieczność wykonywania różnego rodzaju badań diagnostycznych wybranych części samochodu.

Dla przykładu mogą to być:

  • części eksploatacyjne pojazdu,
  • amortyzatory,
  • układ hamulcowy.

Wykonanie w/w badań z ramienia certyfikowanego rzeczoznawcy jest niezbędna do postawienia prawidłowej diagnozy.

Rzeczoznawca samochodowy – wymagania formalne

Rzeczoznawca samochodowy to zawód znajdujący się w II transzy zawodów deregulowanych. Mimo to wiążą się z prawem do jego wykonywania liczne wymagania formalne, czy kwalifikacje – gdzie wiedza ekspercka tak naprawdę stanowi dopiero ich początek.

Minimalne wymagania od kandydatów:

  • średnie wykształcenie,
  • posiadanie prawa jazdy,
  • niekaralność w zakresie przestępstw popełnionych umyślnie.

Do wyżej wymienionych dochodzi konieczność odbycia 2 – letniej praktyki w dziedzinie związanej z motoryzacją. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy przyszły rzeczoznawca samochodowy ma ukończone studia wyższe I stopnia na studiach technicznych, oczywiście w dziedzinie powiązanej z motoryzacją.

Tytułu rzeczoznawcy samochodowego można używać dopiero po uzyskaniu certyfikatu z zakresie rzeczoznawstwa samochodowego (wydanego przez akredytowaną jednostkę) oraz wpisaniu na oficjalną listę rzeczoznawców samochodowych prowadzoną przez właściwe ministerstwo. Droga do tego zawodu nie jest łatwa, ale na pewno warta wysiłku.

Więcej o pracy rzeczoznawcy samochodowego możesz dowiedzieć się ze strony Instytutu Rzeczoznawstwa Motoryzacyjnego – TB Ekspert.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ