Felgi stanowią element pojazdu, który w dużym stopniu decyduje o komforcie jazdy oraz bezpieczeństwie. Uszkodzona felga generuje szereg symptomów, dostrzegalnych przez kierowcę podczas prowadzenia samochodu – może wywoływać drgania karoserii, zmiany w funkcjonowaniu układu kierowniczego oraz kół, a więc przyczynia się do obniżenia jakości jazdy. Z tego powodu felgę należy wymienić lub oddać ją do naprawy, która jednak nie zawsze okaże się opłacalna i korzystna. Jak naprawić uszkodzoną felgę oraz kiedy lepiej wymienić ją na nową?

Renowacja felg – idealna dla niewielkich uszkodzeń

Uszkodzenia felg zdarzyć się mogą w każdym pojeździe – najczęściej są one wynikiem najechania kołem na sporą dziurę lub wysoki krawężnik czy inną przeszkodę. Felga aluminiowa okazuje się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne niż odporna i nieco solidniejsza felga stalowa. Poddanie felgi renowacji stanowi dobrą decyzję, jeśli jej uszkodzenia są nieznaczne, a ingerencja w jej stan obejmuje zabiegi odświeżające i pielęgnacyjne. Renowacja felg oznacza najczęściej:

  • szlifowanie powstałych uszkodzeń – rys, zadrapań i drobnych usterek w obrębie rantów,
  • szpachlowanie większych ubytków,
  • lakierowanie.

Skrzywioną felgę można poddać zabiegom prostującym, które realizowane są w profesjonalnych zakładach wulkanizacyjnych. Jednak, jeśli skrzywienie jest wynikiem pęknięcia, niejednokrotnie skuteczna naprawa felg staje się niemożliwa lub nieopłacalna. W takim przypadku korzystniej jest zakupić nowy komplet felg wysokiej jakości i unikać mechanicznych uszkodzeń podczas jazdy.

Kiedy naprawa felg jest niezalecana?

Istnieje szereg sytuacji, w których uszkodzona felga bezwzględnie powinna zostać wymieniona na nową. Jeśli ramiona i szprychy felgi są popękane, na jej powierzchni pojawiły się sporych rozmiarów ubytki lub gdy jej oś jest skrzywiona, zdecydowanie nie warto angażować czasu i pieniędzy w naprawę. Nawet jeśli przebiegnie ona pomyślnie, będzie bardzo kosztowna, a felga po naprawie nie zagwarantuje pierwotnego komfortu jazdy i – co najważniejsze – nie zapewni bezpieczeństwa.

Jeśli uszkodzeniu uległa felga stalowa, również warto rozważyć zasadność jej naprawy. Wykonane z dobrej jakości stali felgi są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak w skrajnych przypadkach mogą ulec pęknięciu – zdarza się to zazwyczaj przy mocnym uderzeniu. Pękniętą felgę stalową można naprawić, jednak warto zweryfikować konieczne do pokrycia koszty oraz zastanowić się, czy felga po naprawie będzie wymagać malowania. Jeśli tak, niejednokrotnie lepiej jest zakupić nową. Z kolei uszkodzonej felgi aluminiowej nie warto poddawać naprawie, gdyż koszty renowacji i serwisowania są podobne do ceny nowego produktu tej samej jakości. W podejmowaniu decyzji o ewentualnej naprawie uszkodzonej felgi warto kierować się zasadą – im większa felga, tym opłacalność i zasadność poddania jej naprawie wzrasta.

Czy naprawiać uszkodzoną felgę? Nieodzowna pomoc profesjonalistów

Chcąc mieć pewność trafnie podjętej decyzji, warto skonsultować stan felg z zaufanym fachowcem. Oddając uszkodzone felgi do wulkanizatora, można bowiem uzyskać profesjonalną poradę – specjalista zweryfikuje ich stan i stopień uszkodzenia, a także zakres koniecznych napraw oraz potencjalne koszty. Określi także, czy taka naprawa felg będzie opłacalna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ